  • QMTU11J055S
QMTU11J055S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Take-Up Block
QMTU11J055S interchange timken QMTU11J055S
QMTU11J055S cross reference timken QMTU11J055S
QMTU11J055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMTU11J055S
d: 4.40
D: 2.95
B: 21.0 lb9.5 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.040 mm0.0016 in
Bearing Number: 0.065 mm0.0026 in
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight21.0 lb9.5 Kg
Housing ConstructionTake-Up
Dimension A2.38 in60.5 mm
Dimension C0.75 in19.1 mm
Dimension D5.25 in133.4 mm
Dimension E4.50 in114.3 mm
Dimension F1.19 in30.2 mm
Dimension G1.19 in30.2 mm
Dimension J3.50 in88.9 mm
Dimension L6.61 in167.9 mm
Dimension K1.13 in28.7 mm
Dimension M1.99 in50.5 mm
Dimension N3.26 in82.8 mm
Dimension P3.75 in95.3 mm
Dimension S0.810 in20.60 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.95
Y2 - Geometry Factor4.40
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.040 mm0.0016 in
Pre Install Clearance Max0.065 mm0.0026 in