  • 23160KEMBW507C08
23160KEMBW507C08 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
23160KEMBW507C08 interchange timken 23160KEMBW507C08
23160KEMBW507C08 cross reference timken 23160KEMBW507C08
23160KEMBW507C08 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 23160KEMBW507C08
r1(min): 680
Width: 4.000 mm0.160 in
Size: 4.000 mm0.160 in
Y2 - ISO Factor6 0.3
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 453.000 mm17.800 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 343.000 mm13.500 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 500.000 mm19.6850 in
Design UnitMETRIC
Bore Taper1/12
Bearing Weight128.700 Kg283.10 lb
Cage TypeEMB
UPC Code087796177703
Cage MaterialBrass
Superseded Part23160KYMBW507C08
d - Bore300.000 mm11.8110 in
D - Outer Diameter500.000 mm19.6850 in
B' - Inner Ring Width160 mm6.299 in
B - Outer Ring Width160.000 mm6.2990 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius14.000 mm0.160 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius24.000 mm0.160 in
da - Inner Ring Backing Diameter343.000 mm13.500 in
Da - Outer Ring Backing Diameter453.000 mm17.800 in