- TAFB15K065S
| TAFB15K065S interchange timken TAFB15K065S | |
| TAFB15K065S cross reference timken TAFB15K065S | |
| TAFB15K065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TAFB15K065S |
| d: | 4.08 |
| D: | 2.74 |
| B: | 25 lb11.3 Kg |
| r(min): | 0.0035 in0.089 mm |
| r1(min): | 65 mm |
| Width: | Metric |
| Size: | 0.0037 in0.095 mm |
| Weight: | 0.0047 in0.120 mm |
| Bearing Number: | 2900 rpm |
| Housing Construction: | 1600 rpm |
| UPC Code: | 1300 rpm |
| Shaft Size Type: | Tapered Adapter |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 25 lb11.3 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 8.47 in215.1 mm |
| Dimension A | 10.04 in255 mm |
| Dimension C | 3.86 in98 mm |
| Dimension D | 6.690 in169.90 mm |
| Dimension E | 6.000 in152.4 mm |
| Dimension F | 7.56 in192.00 mm |
| Dimension H | 0.94 in23.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension G | 1 in25.4 mm |
| Dimension L | 2.90 in73.7 mm |
| Dimension M | 1.73 in43.9 mm |
| Dimension N | 2.550 in64.80 mm |
| Dimension S | 2.87 in72.9 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.74 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.08 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0035 in0.089 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0037 in0.095 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0047 in0.120 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0015 in0.038 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0020 in0.051 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.022 in0.6 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.03 in0.8 mm |
| Post Install Int Radial Clearance Min | 0.0017 in0.043 mm |