  • TAFB20K090S
TAFB20K090S interchange timken TAFB20K090S
TAFB20K090S cross reference timken TAFB20K090S
TAFB20K090S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAFB20K090S
d: 3.80
D: 2.55
B: 40.0 lb18.1 Kg
r(min): 0.0040 in0.102 mm
r1(min): 90 mm
Width: Metric
Size: 0.0043 in0.110 mm
Weight: 0.0055 in0.140 mm
Bearing Number: 2000 rpm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: Tapered Adapter
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  90 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight40.0 lb18.1 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC11.02 in279.9 mm
Dimension A13 in330.2 mm
Dimension C5.12 in130 mm
Dimension D9.060 in230.10 mm
Dimension E7.79 in197.9 mm
Dimension F9.76 in247.9 mm
Dimension H1.13 in28.7 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension G1.25 in31.75 mm
Dimension L4.16 in105.7 mm
Dimension M2.3 in58.4 mm
Dimension N3.710 in94.20 mm
Dimension S3.82 in97 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.55
Y2 - Geometry Factor3.80
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.110 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0018 in0.046 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0025 in0.064 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.027 in0.7 mm