  • QVVPG15V065S
QVVPG15V065S interchange timken QVVPG15V065S
QVVPG15V065S cross reference timken QVVPG15V065S
QVVPG15V065S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPG15V065S
d: 4.67
D: 3.14
B: 29 lb13.20 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 65 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.095 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  65 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight29 lb13.20 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.15 in80.0 mm
Dimension B6.38 in162.1 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D Max9.69 in246.1 mm
Dimension D Min7.94 in201.7 mm
Dimension E1.56 in39.6 mm
Dimension F10.88 in276.4 mm
Dimension G3.130 in79.50 mm
Dimension H1.19 in30.2 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.61 in91.7 mm
Dimension RVV0.62 in15.7 mm
Dimension SVV4.09 in103.9 mm
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
C0 - Static Load54100 lb240 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.095 mm