- QVFB15V065S
| QVFB15V065S interchange timken QVFB15V065S | |
| QVFB15V065S cross reference timken QVFB15V065S | |
| QVFB15V065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFB15V065S |
| d: | 4.08 |
| D: | 2.74 |
| B: | 25 lb11.3 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 25 lb11.3 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 8.47 in215.1 mm |
| Dimension A | 10.04 in255 mm |
| Dimension C | 3.7 in94 mm |
| Dimension D | 6.690 in169.90 mm |
| Dimension E | 6.000 in152.4 mm |
| Dimension F | 7.56 in192.00 mm |
| Dimension H | 0.94 in23.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension G | 1 in25.4 mm |
| Dimension L | 3.21 in81.5 mm |
| Dimension N | 2.550 in64.80 mm |
| Dimension RV | 0.03 in0.8 mm |
| Dimension SV | 3.25 in82.6 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.74 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.08 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |