  • QVSN12V055S
QVSN12V055S interchange timken QVSN12V055S
QVSN12V055S cross reference timken QVSN12V055S
QVSN12V055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVSN12V055S
d: 4.23
D: 2.84
B: 29 lb13.20 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3500 rpm
UPC Code: 2000 rpm
Shaft Size Type: 1650 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22212
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight29 lb13.20 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.76 in70.0 mm
Dimension B5.55 in141.0 mm
Dimension C3.15 in80.0 mm
Dimension D Max8.50 in216.0 mm
Dimension D Min7.20 in183.0 mm
Dimension F10.00 in254.0 mm
Dimension G2.680 in68.00 mm
Dimension H1.00 in25.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.35 in85.0 mm
Dimension RV0.21 in5.3 mm
Dimension SV3.14 in79.8 mm
C0 - Static Load39000 lb174 kN
C - Dynamic Load (Basic)38100 lb169 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.84
Y2 - Geometry Factor4.23
Oil Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Oil Lubrication - T Seal3500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1650 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2000 rpm
Grease Lubrication - T Seal3000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1550 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm