- QMFL11J055S
| QMFL11J055S interchange timken QMFL11J055S | |
| QMFL11J055S cross reference timken QMFL11J055S | |
| QMFL11J055S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMFL11J055S |
| d: | 4.08 |
| D: | 2.74 |
| B: | 14 lb6.4 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 55 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1600 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 55 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 14 lb6.4 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension C | 2.99 in75.9 mm |
| Dimension D | 5.130 in130.30 mm |
| Dimension E | 4.50 in114.3 mm |
| Dimension F | 5.88 in149.4 mm |
| Dimension H | 0.75 in19.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension K | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension L Exp | 3.36 in85.3 mm |
| Dimension L Fix | 3.28 in83.3 mm |
| Dimension M | 1.99 in50.5 mm |
| Dimension N | 2.630 in66.80 mm |
| Dimension R | 0.15 in3.8 mm |
| Dimension S | 3.12 in79.2 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.74 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.08 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |