  • SAF 22540
SAF 22540 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF225 and SAF226 Series
SAF 22540 interchange SKF | skf | timken SAF 22540
SAF 22540 cross reference SKF | skf | timken SAF 22540
SAF 22540 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: SAF 22540
d: LOR 159
D: Triple Ring Seal
B: SAF540
r(min): 17.1875 in
r1(min): SAF22540
Width: 22.5000 in
Size: 25.0000 in
Weight: 23.7500 in
Bearing Number: 7 3/16 in
Housing Construction: 3.3750 in
UPC Code: 8.000 in
Shaft Size Type: 1.250 in