- QMSN18J090S
| QMSN18J090S interchange timken QMSN18J090S | |
| QMSN18J090S cross reference timken QMSN18J090S | |
| QMSN18J090S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMSN18J090S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 56 lb25.5 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 90 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0024 in0.060 mm |
| Bearing Number: | 0.0039 in0.100 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 90 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 56 lb25.5 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 4.41 in112.0 mm |
| Dimension B | 8.35 in212 mm |
| Dimension C | 4.76 in121.0 mm |
| Dimension D Max | 12.87 in327.0 mm |
| Dimension D Min | 11.42 in290.0 mm |
| Dimension F | 14.96 in380.00 mm |
| Dimension G | 3.310 in84.00 mm |
| Dimension H | 1.54 in39.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension K | 1.46 in37.0 mm |
| Dimension L | 4.17 in106.0 mm |
| Dimension M | 2.60 in66.0 mm |
| Dimension R | 0.16 in4.0 mm |
| Dimension S | 4.020 in102.00 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0024 in0.060 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0039 in0.100 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 05079/05175 | 1.68 | 15.494 mm0.6100 in | 05000 | 1.52 mm0.06 in | 1.520 mm0.06 in | 1.64 |