- QMP18J085S
| QMP18J085S interchange timken QMP18J085S | |
| QMP18J085S cross reference timken QMP18J085S | |
| QMP18J085S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMP18J085S |
| d: | 4.31 |
| D: | 2.90 |
| B: | 45 lb20.40 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 85 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0024 in0.060 mm |
| Bearing Number: | 0.0039 in0.100 mm |
| Housing Construction: | 2400 rpm |
| UPC Code: | 1400 rpm |
| Shaft Size Type: | 1000 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22218 |
| Shaft Size | 85 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 45 lb20.40 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 3.75 in95.3 mm |
| Dimension B | 7.69 in195.3 mm |
| Dimension C | 4.76 in120.9 mm |
| Dimension D Max | 11.25 in285.8 mm |
| Dimension D Min | 9.38 in238.3 mm |
| Dimension F | 13.50 in342.9 mm |
| Dimension G | 3.410 in86.60 mm |
| Dimension H | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.875 in24 mm |
| Dimension K | 1.44 in36.6 mm |
| Dimension L | 4.3 in109.2 mm |
| Dimension M | 2.59 in65.8 mm |
| Dimension R | 0.28 in7.1 mm |
| Dimension S | 4.03 in102.4 mm |
| C0 - Static Load | 87200 lb388 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 79700 lb355 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.90 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.31 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1000 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0024 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0039 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0024 in0.060 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0039 in0.100 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SAK 35 | 3.351 lb1.52 Kg | 1.780 in45.2 mm | 166.7 mm6.563 in | 92.1 mm3.626 in | 3440 lbf15300 N | 1.378 in35 mm |