- QMSN09J111S
| QMSN09J111S interchange timken QMSN09J111S | |
| QMSN09J111S cross reference timken QMSN09J111S | |
| QMSN09J111S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMSN09J111S |
| d: | 3.93 |
| D: | 2.64 |
| B: | 23 lb10.5 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 1-11/16 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0014 in0.035 mm |
| Bearing Number: | 0.0022 in0.055 mm |
| Housing Construction: | 4500 rpm |
| UPC Code: | 2700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1950 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22209 |
| Shaft Size | 1-11/16 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 23 lb10.5 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 2.36 in60.0 mm |
| Dimension B | 4.370 in111.00 mm |
| Dimension C | 2.64 in67.0 mm |
| Dimension D Max | 6.89 in175.0 mm |
| Dimension D Min | 6.26 in159.0 mm |
| Dimension F | 8.07 in205.00 mm |
| Dimension G | 2.440 in62.00 mm |
| Dimension H | 1.38 in35.0 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.500 in12 mm |
| Dimension K | 0.98 in25.0 mm |
| Dimension L | 3.11 in79.0 mm |
| Dimension M | 1.89 in48 mm |
| Dimension R | 0.24 in6.0 mm |
| Dimension S | 2.87 in73.00 mm |
| C0 - Static Load | 24200 lb108 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 24500 lb109 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.64 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.93 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 4500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1950 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 4000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1950 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0014 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0022 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0014 in0.035 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0022 in0.055 mm |