- QVVMC15V065S
| QVVMC15V065S interchange timken QVVMC15V065S | |
| QVVMC15V065S cross reference timken QVVMC15V065S | |
| QVVMC15V065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVVMC15V065S |
| d: | 4.67 |
| D: | 3.14 |
| B: | 18.000 lb8.2 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.095 mm |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double V-Lock |
| Weight | 18.000 lb8.2 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.594 in15.10 mm |
| Dimension B | 1.032 in26.2 mm |
| Dimension C | 3.7 in94 mm |
| Dimension D | 0.25 in6.4 mm |
| Dimension F | 5.875 in149.20 mm |
| Dimension G | 2.780 in70.60 mm |
| Dimension L Exp | 3.52 in89.4 mm |
| Dimension L Fix | 3.44 in87.4 mm |
| Dimension RVV | 0.65 in16.5 mm |
| Dimension SVV | 4.09 in103.9 mm |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.14 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.67 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.095 mm |