  • QAAPX18A085S
QAAPX18A085S interchange timken QAAPX18A085S
QAAPX18A085S cross reference timken QAAPX18A085S
QAAPX18A085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPX18A085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 64 lb29 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 85 mm
Width: Metric
Size: 0.0024 in0.060 mm
Weight: 0.0039 in0.100 mm
Bearing Number: 2400 rpm
Housing Construction: 1400 rpm
UPC Code: 1000 rpm
Shaft Size Type: Double Concentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight64 lb29 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.00 in101.6 mm
Dimension B7.92 in201.2 mm
Dimension C5.13 in130.3 mm
Dimension D Max12.19 in309.6 mm
Dimension D Min10.81 in274.6 mm
Dimension E3.00 in76.2 mm
Dimension F15.000 in381.00 mm
Dimension G4.7500 in120.70 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L4.97 in126.2 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension R0.84 in21.3 mm
Dimension S5.18 in131.6 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm