- QAAFX15A075S
| QAAFX15A075S interchange timken QAAFX15A075S | |
| QAAFX15A075S cross reference timken QAAFX15A075S | |
| QAAFX15A075S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAFX15A075S |
| d: | 4.48 |
| D: | 3.01 |
| B: | 28 lb12.7 Kg |
| r1(min): | 0.0020 in0.051 mm |
| Width: | 75 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0020 in0.050 mm |
| Bearing Number: | 0.0031 in0.080 mm |
| Housing Construction: | 2900 rpm |
| UPC Code: | 1600 rpm |
| Shaft Size Type: | 1300 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22215 |
| Shaft Size | 75 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 28 lb12.7 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 8.5 in215.9 mm |
| Dimension C | 4.50 in114.3 mm |
| Dimension D | 6.650 in168.90 mm |
| Dimension E | 6.01 in152.7 mm |
| Dimension F | 7.44 in189.00 mm |
| Dimension H | 1.06 in26.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension L Exp | 3.86 in98 mm |
| Dimension L Fix | 3.78 in96 mm |
| Dimension M | 2.37 in60.2 mm |
| Dimension N | 3.0000 in76.200 mm |
| Dimension RAA | 0.96 in24.4 mm |
| Dimension SAA | 4.74 in120.4 mm |
| C0 - Static Load | 54100 lb240 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 49900 lb222 kN |
| e - Geometry Factor | 0.22 |
| Y1 - Geometry Factor | 3.01 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.48 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2900 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2400 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1300 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0020 in0.051 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0020 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0031 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0020 in0.050 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0031 in0.080 mm |