  • QAAPL11A055S
QAAPL11A055S interchange timken QAAPL11A055S
QAAPL11A055S cross reference timken QAAPL11A055S
QAAPL11A055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAPL11A055S
d: 4.40
D: 2.95
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.50 in63.5 mm
Dimension B5.25 in133.4 mm
Dimension C3.25 in82.6 mm
Dimension D Max7.06 in179.3 mm
Dimension D Min6.50 in165.1 mm
Dimension F8.88 in225.6 mm
Dimension G2.580 in65.50 mm
Dimension H1.25 in31.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.29 in83.6 mm
Dimension M2 in50.8 mm
Dimension RAA0.71 in18 mm
Dimension SAA4 in101.6 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.95
Y2 - Geometry Factor4.40
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm