- SDAF 23284K 15/3/4
SDAF 23284K 15/3/4 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF231K and SDAF232K Series
| SDAF 23284K 15/3/4 interchange LOYAL SDAF 23284K 15/3/4 | |
| SDAF 23284K 15/3/4 cross reference LOYAL SDAF 23284K 15/3/4 | |
| SDAF 23284K 15/3/4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23284K 15/3/4 |
| d: | ER 969-1 |
| D: | A8990 |
| B: | SDAF3284K x 15-3/4 |
| r(min): | 35.7500 in |
| r1(min): | SDAF23284K15-3/4 |
| Width: | 15 in |
| Size: | 47.1250 in |
| Weight: | 48.8750 in |
| Bearing Number: | 48.0000 in |
| Housing Construction: | 15 3/4 in |
| UPC Code: | 5.7500 in |
| Shaft Size Type: | 21.6250 in |
| Bearing Number | 23284K |
| Diameter S-1 | 15 3/4 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3284 x 15-3/4 |
| Housing Only2 | SDAF3284K x 15-3/4 |
| A | 18.0000 in |
| B | 54.2500 in |
| C | 21.6250 in |
| D | 5.7500 in |
| E | 48.0000 in |
| E Max. | 48.8750 in |
| E Min. | 47.1250 in |
| F | 15 in |
| H | 35.7500 in |
| Bolt Hole Length | 3.375 in |
| Bolt Hole Width | 2.5 in |