- SDAF 23180K 15
SDAF 23180K 15 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF231K and SDAF232K Series
| SDAF 23180K 15 interchange timken SDAF 23180K 15 | |
| SDAF 23180K 15 cross reference timken SDAF 23180K 15 | |
| SDAF 23180K 15 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23180K 15 |
| d: | ER 847-1 |
| D: | A8979 |
| B: | SDAF3180K x 15 |
| r(min): | 30.5000 in |
| r1(min): | SDAF23180K15 |
| Width: | 12.25 in |
| Size: | 41.7500 in |
| Weight: | 43.5000 in |
| Bearing Number: | 42.6250 in |
| Housing Construction: | 15 in |
| UPC Code: | 5.5000 in |
| Shaft Size Type: | 18.7500 in |
| Bearing Number | 23180K |
| Diameter S-1 | 15 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3180 x 15 |
| Housing Only2 | SDAF3180K x 15 |
| A | 15.5000 in |
| B | 48.7500 in |
| C | 18.7500 in |
| D | 5.5000 in |
| E | 42.6250 in |
| E Max. | 43.5000 in |
| E Min. | 41.7500 in |
| F | 12.25 in |
| H | 30.5000 in |
| Bolt Hole Length | 3.125 in |
| Bolt Hole Width | 2.25 in |