- SDAF 23164K 11
SDAF 23164K 11 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF231K and SDAF232K Series
| SDAF 23164K 11 interchange timken SDAF 23164K 11 | |
| SDAF 23164K 11 cross reference timken SDAF 23164K 11 | |
| SDAF 23164K 11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23164K 11 |
| d: | ER 825 |
| D: | A8970 |
| B: | SDAF3164K x 11 |
| r(min): | 23.4375 in |
| r1(min): | SDAF23164K11 |
| Width: | 9 in |
| Size: | 32.7500 in |
| Weight: | 33.5000 in |
| Bearing Number: | 33.1250 in |
| Housing Construction: | 11 in |
| UPC Code: | 3.3750 in |
| Shaft Size Type: | 14.7500 in |
| Bearing Number | 23164K |
| Diameter S-1 | 11 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3160 x 11 |
| Housing Only2 | SDAF3164K x 11 |
| A | 12.0000 in |
| B | 38.2500 in |
| C | 14.7500 in |
| D | 3.3750 in |
| E | 33.1250 in |
| E Max. | 33.5000 in |
| E Min. | 32.7500 in |
| F | 9 in |
| H | 23.4375 in |
| Bolt Hole Length | 2 in |
| Bolt Hole Width | 1.625 in |