- SAF 22622 3/13/16
SAF 22622 3/13/16 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF225 and SAF226 Series
| SAF 22622 3/13/16 interchange LOYAL SAF 22622 3/13/16 | |
| SAF 22622 3/13/16 cross reference LOYAL SAF 22622 3/13/16 | |
| SAF 22622 3/13/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAF 22622 3/13/16 |
| d: | LOR 107 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SAF622 x 3-13/16 |
| r(min): | 11.5625 in |
| r1(min): | SAF226223-13/16 |
| Width: | 14.6250 in |
| Size: | 16.0000 in |
| Weight: | 15.3125 in |
| Bearing Number: | 3 13/16 in |
| Housing Construction: | 2.3750 in |
| UPC Code: | 5.125 in |
| Shaft Size Type: | 0.875 in |
| Bearing Number | 22322K |
| Diameter S-1 | 3 13/16 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNW-122 x 3-13/16 |
| Housing Only2 | SAF622 x 3-13/16 |
| A | 6.00 in |
| B | 18.3750 in |
| C | 5.125 in |
| D | 2.3750 in |
| E | 15.3125 in |
| E Max. | 16.0000 in |
| E Min. | 14.6250 in |
| F | 3.25 in |
| Bolt Hole Length | 1.5625 in |
| Bolt Hole Width | 0.875 in |
| H | 11.5625 in |