Spherical Roller Bearing Metric and Inch Accessories
- Metric Locknut
- HM30/560
HM30/560 Bearing | Metric Locknut
| HM30/560 interchange schaeffler | timken | SKF | FAG HM30/560 | |
| HM30/560 cross reference schaeffler | timken | SKF | FAG HM30/560 | |
| HM30/560 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HM30/560 |
| d: | 44.20 Kg |
| D: | Tr560x6 |
| B: | 20 mm |
| r(min): | 40 mm |
| r1(min): | 610 mm |
| Width: | 650 mm |
| Size: | 75 mm |
| Weight: | M16 |
| Bearing Number: | MS 30/560 |
| Housing Construction: | 583 mm |
| Shaft Size Type: | 30 mm |
Weight: 41 mm
Bearing Number: 23.80 Kg
Housing Construction: Tr450x5
UPC Code: 15 mm
Shaft Size Type: 32 mm
Full Timken Part Number: 490 mm
Weight: 43 mm
Bearing Number: 25.00 Kg
Housing Construction: Tr470x5
UPC Code: 15 mm
Shaft Size Type: 32 mm
Full Timken Part Number: 510 mm
Weight: 32 mm
Bearing Number: 5.35 Kg
Housing Construction: Tr220x4
UPC Code: 10 mm
Shaft Size Type: 20 mm
Full Timken Part Number: 250 mm
Weight: 38 mm
Bearing Number: 10.00 Kg
Housing Construction: Tr280x4
UPC Code: 12 mm
Shaft Size Type: 24 mm
Full Timken Part Number: 320 mm


HM30/560 PDF download