- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30244M/Y30244M
X30244M/Y30244M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30244M/Y30244M interchange LOYAL X30244M/Y30244M | |
| X30244M/Y30244M cross reference LOYAL X30244M/Y30244M | |
| X30244M/Y30244M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30244M/Y30244M |
| d: | 72 mm2.8346 in |
| D: | 30244 |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 1012.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 364 mm14.33 in |
| Series: | 252 mm9.92 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 371 mm14.61 in |
| Design Units: | 245 mm9.65 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 400 mm15.748 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 220 mm8.6614 in |
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8


X30244M/Y30244M PDF download