- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30236M/Y30236M
X30236M/Y30236M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30236M/Y30236M interchange LOYAL X30236M/Y30236M | |
| X30236M/Y30236M cross reference LOYAL X30236M/Y30236M | |
| X30236M/Y30236M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30236M/Y30236M |
| d: | 57 mm2.2441 in |
| D: | 30236 |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 676.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 294 mm11.57 in |
| Series: | 209 mm8.23 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 297 mm11.71 in |
| Design Units: | 200 mm7.87 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4


X30236M/Y30236M PDF download