- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32940M/Y32940M
X32940M/Y32940M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32940M/Y32940M interchange Timken X32940M/Y32940M | |
| X32940M/Y32940M cross reference Timken X32940M/Y32940M | |
| X32940M/Y32940M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32940M/Y32940M |
| d: | 51 mm2.0079 in |
| D: | 32940M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 843.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 261.87 mm10.31 in |
| Series: | 216.92 mm8.54 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 273.05 mm10.75 in |
| Design Units: | 213.11 mm8.39 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 280 mm11.0236 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 200 mm7.874 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


X32940M/Y32940M PDF download