- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP16043P/JP16010
JP16043P/JP16010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP16043P/JP16010 interchange LOYAL JP16043P/JP16010 | |
| JP16043P/JP16010 cross reference LOYAL JP16043P/JP16010 | |
| JP16043P/JP16010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP16043P/JP16010 |
| d: | 45 mm1.7717 in |
| D: | JP16000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 318.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 205.99 mm8.11 in |
| Series: | 168.91 mm6.65 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 213.10 mm8.39 in |
| Design Units: | 164.08 mm6.46 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 220.000 mm8.6614 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 155.000 mm6.1024 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


JP16043P/JP16010 PDF download