- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31330M/Y31330M
X31330M/Y31330M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31330M/Y31330M interchange LOYAL X31330M/Y31330M | |
| X31330M/Y31330M cross reference LOYAL X31330M/Y31330M | |
| X31330M/Y31330M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31330M/Y31330M |
| d: | 82.000 mm3.2283 in |
| D: | 31330M |
| B: | 4.06 mm0.16 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 544.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 276.10 mm10.87 in |
| Series: | 210.06 mm8.27 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 300.00 mm11.84 in |
| Design Units: | 186.94 mm7.36 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8


X31330M/Y31330M PDF download