- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32030XM/Y32030XM
X32030XM/Y32030XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32030XM/Y32030XM interchange Timken X32030XM/Y32030XM | |
| X32030XM/Y32030XM cross reference Timken X32030XM/Y32030XM | |
| X32030XM/Y32030XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32030XM/Y32030XM |
| d: | 48.000 mm1.8898 in |
| D: | 32030XM |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 437 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 205.99 mm8.11 in |
| Series: | 168.91 mm6.65 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 217.90 mm8.58 in |
| Design Units: | 163.07 mm6.42 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 225 mm8.8583 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


X32030XM/Y32030XM PDF download