- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32928M/Y32928M
X32928M/Y32928M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32928M/Y32928M interchange Timken X32928M/Y32928M | |
| X32928M/Y32928M cross reference Timken X32928M/Y32928M | |
| X32928M/Y32928M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32928M/Y32928M |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 32928M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 314.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 179.07 mm7.05 in |
| Series: | 150.88 mm5.94 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 184.90 mm7.28 in |
| Design Units: | 148.08 mm5.83 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 140 mm5.5118 in |
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3


X32928M/Y32928M PDF download