- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP14049P/JP14010
JP14049P/JP14010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP14049P/JP14010 interchange LOYAL JP14049P/JP14010 | |
| JP14049P/JP14010 cross reference LOYAL JP14049P/JP14010 | |
| JP14049P/JP14010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP14049P/JP14010 |
| d: | 40.000 mm1.5748 in |
| D: | JP14000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 235.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 182.12 mm7.17 in |
| Series: | 151.89 mm5.98 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 189.99 mm7.48 in |
| Design Units: | 147.07 mm5.79 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 195.000 mm7.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 140 mm5.5118 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1


JP14049P/JP14010 PDF download