- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32926M/Y32926M
X32926M/Y32926M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32926M/Y32926M interchange LOYAL X32926M/Y32926M | |
| X32926M/Y32926M cross reference LOYAL X32926M/Y32926M | |
| X32926M/Y32926M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32926M/Y32926M |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 32926M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 268.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 169.93 mm6.69 in |
| Series: | 141.99 mm5.59 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 174.00 mm6.86 in |
| Design Units: | 138.94 mm5.47 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 130 mm5.1181 in |
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8


X32926M/Y32926M PDF download