- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJH429148/KJH429111
KJH429148/KJH429111 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJH429148/KJH429111 interchange LOYAL KJH429148/KJH429111 | |
| KJH429148/KJH429111 cross reference LOYAL KJH429148/KJH429111 | |
| KJH429148/KJH429111 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJH429148/KJH429111 |
| d: | 76 mm2.9921 in |
| D: | H429100 |
| B: | 4.32 mm0.170 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 474.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 213.11 mm8.39 in |
| Series: | 155.96 mm6.14 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 225.30 mm8.87 in |
| Design Units: | 152.91 mm6.02 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 130 mm5.1181 in |
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


KJH429148/KJH429111 PDF download