- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30226M/Y30226M
X30226M/Y30226M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30226M/Y30226M interchange Timken X30226M/Y30226M | |
| X30226M/Y30226M cross reference Timken X30226M/Y30226M | |
| X30226M/Y30226M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30226M/Y30226M |
| d: | 43.750 mm1.7224 in |
| D: | 30226M |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 287.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 210.06 mm8.27 in |
| Series: | 151.89 mm5.98 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 217.90 mm8.58 in |
| Design Units: | 146.05 mm5.75 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 230.000 mm9.0551 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 130 mm5.1181 in |
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4


X30226M/Y30226M PDF download