- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33024P/Y33024P
X33024P/Y33024P Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33024P/Y33024P interchange LOYAL X33024P/Y33024P | |
| X33024P/Y33024P cross reference LOYAL X33024P/Y33024P | |
| X33024P/Y33024P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33024P/Y33024P |
| d: | 48.000 mm1.8898 in |
| D: | 33024 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 342 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 166.12 mm6.54 in |
| Series: | 134.11 mm5.28 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 172 mm6.81 in |
| Design Units: | 130.05 mm5.12 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X33024P/Y33024P PDF download