- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32224M/Y32224M
X32224M/Y32224M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32224M/Y32224M interchange Timken X32224M/Y32224M | |
| X32224M/Y32224M cross reference Timken X32224M/Y32224M | |
| X32224M/Y32224M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32224M/Y32224M |
| d: | 61.500 mm2.4213 in |
| D: | 32224M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 352 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 191.01 mm7.52 in |
| Series: | 147.07 mm5.79 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 204.98 mm8.07 in |
| Design Units: | 134.87 mm5.31 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 215 mm8.4646 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


X32224M/Y32224M PDF download