- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP12049A/JP12010
JP12049A/JP12010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP12049A/JP12010 interchange Fersa | Timken | A&S - Fersa JP12049A/JP12010 | |
| JP12049A/JP12010 cross reference Fersa | Timken | A&S - Fersa JP12049A/JP12010 | |
| JP12049A/JP12010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP12049A/JP12010 |
| d: | 27.000 mm1.0630 in |
| D: | JP12000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 6.100 mm0.24 in |
| r1(min): | 158 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 156.97 mm6.18 in |
| Series: | 138.94 mm5.47 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 165.10 mm6.50 in |
| Design Units: | 127 mm5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 120 mm4.7244 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


JP12049A/JP12010 PDF download