- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JL724346/JL724314
JL724346/JL724314 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JL724346/JL724314 interchange LOYAL JL724346/JL724314 | |
| JL724346/JL724314 cross reference LOYAL JL724346/JL724314 | |
| JL724346/JL724314 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JL724346/JL724314 |
| d: | 25.400 mm1.0000 in |
| D: | L724300 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 3.300 mm0.13 in |
| r1(min): | 170.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 155.96 mm6.14 in |
| Series: | 129.03 mm5.08 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 163.10 mm6.46 in |
| Design Units: | 127 mm5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 115.000 mm4.5276 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


JL724346/JL724314 PDF download