- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32221/Y32221
X32221/Y32221 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32221/Y32221 interchange Timken X32221/Y32221 | |
| X32221/Y32221 cross reference Timken X32221/Y32221 | |
| X32221/Y32221 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32221/Y32221 |
| d: | 53.000 mm2.0866 in |
| D: | 32221 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 219.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 170.94 mm6.73 in |
| Series: | 127 mm5 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 181.10 mm7.13 in |
| Design Units: | 119.89 mm4.72 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 105.000 mm4.1339 in |
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5


X32221/Y32221 PDF download