- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJHM720249/KJHM720210
KJHM720249/KJHM720210 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJHM720249/KJHM720210 interchange LOYAL KJHM720249/KJHM720210 | |
| KJHM720249/KJHM720210 cross reference LOYAL KJHM720249/KJHM720210 | |
| KJHM720249/KJHM720210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJHM720249/KJHM720210 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | HM720200 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 187.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 143.00 mm5.63 in |
| Series: | 117.09 mm4.61 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 154.43 mm6.08 in |
| Design Units: | 109.22 mm4.3 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


KJHM720249/KJHM720210 PDF download