- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP10049/JP10010A
JP10049/JP10010A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP10049/JP10010A interchange Timken JP10049/JP10010A | |
| JP10049/JP10010A cross reference Timken JP10049/JP10010A | |
| JP10049/JP10010A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP10049/JP10010A |
| d: | 24.000 mm0.9449 in |
| D: | JP10000 |
| B: | 0.76 mm0.03 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 104 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 135.89 mm5.35 in |
| Series: | 112.01 mm4.41 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 140 mm5.55 in |
| Design Units: | 105.92 mm4.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


JP10049/JP10010A PDF download