- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32219/Y32219
X32219/Y32219 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32219/Y32219 interchange Timken X32219/Y32219 | |
| X32219/Y32219 cross reference Timken X32219/Y32219 | |
| X32219/Y32219 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32219/Y32219 |
| d: | 45.500 mm1.7913 in |
| D: | 32219 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 165.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 151.89 mm5.98 in |
| Series: | 111 mm4.37 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 161.54 mm6.36 in |
| Design Units: | 105.92 mm4.17 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3


X32219/Y32219 PDF download