- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32019X/Y32019X
X32019X/Y32019X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32019X/Y32019X interchange Timken X32019X/Y32019X | |
| X32019X/Y32019X cross reference Timken X32019X/Y32019X | |
| X32019X/Y32019X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32019X/Y32019X |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | 32019X |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 138.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 132.08 mm5.20 in |
| Series: | 106.93 mm4.21 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 139.95 mm5.51 in |
| Design Units: | 103.12 mm4.06 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


X32019X/Y32019X PDF download