- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33018/Y33018
X33018/Y33018 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33018/Y33018 interchange Timken X33018/Y33018 | |
| X33018/Y33018 cross reference Timken X33018/Y33018 | |
| X33018/Y33018 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33018/Y33018 |
| d: | 39.000 mm1.5354 in |
| D: | 33018 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 183.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 131.06 mm5.16 in |
| Series: | 101.09 mm3.98 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.90 mm5.35 in |
| Design Units: | 98.04 mm3.86 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


X33018/Y33018 PDF download