- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33118/Y33118
X33118/Y33118 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33118/Y33118 interchange Timken X33118/Y33118 | |
| X33118/Y33118 cross reference Timken X33118/Y33118 | |
| X33118/Y33118 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33118/Y33118 |
| d: | 45 mm1.7717 in |
| D: | 33118 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 180.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 134.87 mm5.31 in |
| Series: | 107.95 mm4.25 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 146.05 mm5.75 in |
| Design Units: | 100.08 mm3.94 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4


X33118/Y33118 PDF download