- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XAA32017X/Y32017X
XAA32017X/Y32017X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XAA32017X/Y32017X interchange Timken XAA32017X/Y32017X | |
| XAA32017X/Y32017X cross reference Timken XAA32017X/Y32017X | |
| XAA32017X/Y32017X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XAA32017X/Y32017X |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | 32017X |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 6.600 mm0.260 in |
| r1(min): | 109 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.13 mm4.69 in |
| Series: | 105.92 mm4.17 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 91.95 mm3.62 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


XAA32017X/Y32017X PDF download