- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJM716649/KJM716610
KJM716649/KJM716610 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJM716649/KJM716610 interchange LOYAL KJM716649/KJM716610 | |
| KJM716649/KJM716610 cross reference LOYAL KJM716649/KJM716610 | |
| KJM716649/KJM716610 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJM716649/KJM716610 |
| d: | 30.000 mm1.1811 in |
| D: | M716600 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 117.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 117.09 mm4.61 in |
| Series: | 98.04 mm3.86 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 91.95 mm3.62 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7


KJM716649/KJM716610 PDF download