- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32016XSA/Y32016XSA
X32016XSA/Y32016XSA Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32016XSA/Y32016XSA interchange LOYAL X32016XSA/Y32016XSA | |
| X32016XSA/Y32016XSA cross reference LOYAL X32016XSA/Y32016XSA | |
| X32016XSA/Y32016XSA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32016XSA/Y32016XSA |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | 32016X |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 104 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 114.05 mm4.49 in |
| Series: | 90.93 mm3.58 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 119.90 mm4.75 in |
| Design Units: | 87.12 mm3.43 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


X32016XSA/Y32016XSA PDF download