- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32215M/Y32215M
X32215M/Y32215M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32215M/Y32215M interchange Timken X32215M/Y32215M | |
| X32215M/Y32215M cross reference Timken X32215M/Y32215M | |
| X32215M/Y32215M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32215M/Y32215M |
| d: | 33.250 mm1.3091 in |
| D: | 32215M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 87.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 117.09 mm4.61 in |
| Series: | 87.88 mm3.46 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 84.07 mm3.31 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


X32215M/Y32215M PDF download