- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XA30214/Y30214
XA30214/Y30214 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XA30214/Y30214 interchange LOYAL XA30214/Y30214 | |
| XA30214/Y30214 cross reference LOYAL XA30214/Y30214 | |
| XA30214/Y30214 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XA30214/Y30214 |
| d: | 26.250 mm1.0335 in |
| D: | 30214 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 63.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 115.06 mm4.53 in |
| Series: | 80.01 mm3.15 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 118.62 mm4.67 in |
| Design Units: | 76.96 mm3.03 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7


XA30214/Y30214 PDF download