- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31314M/Y31314M
X31314M/Y31314M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31314M/Y31314M interchange Timken X31314M/Y31314M | |
| X31314M/Y31314M cross reference Timken X31314M/Y31314M | |
| X31314M/Y31314M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31314M/Y31314M |
| d: | 38.000 mm1.4961 in |
| D: | 31314M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 75.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 129.03 mm5.08 in |
| Series: | 101.09 mm3.98 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 141.99 mm5.59 in |
| Design Units: | 85.09 mm3.35 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5


X31314M/Y31314M PDF download