- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JH913848/JH913811
JH913848/JH913811 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JH913848/JH913811 interchange Timken | FBJ JH913848/JH913811 | |
| JH913848/JH913811 cross reference Timken | FBJ JH913848/JH913811 | |
| JH913848/JH913811 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH913848/JH913811 |
| d: | 41.275 mm1.6250 in |
| D: | H913800 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 78.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 125.98 mm4.96 in |
| Series: | 91.95 mm3.62 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 146.10 mm5.79 in |
| Design Units: | 82.3 mm3.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2


JH913848/JH913811 PDF download